chaffier استانی نوجوان پیشگیری جشنواره

chaffier: استانی نوجوان پیشگیری جشنواره شهرکرد دانش آموز چهارمحال و بختیاری مرحله استانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

مدیر مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه مراکز جمعیتی نظیر “کهریزک”،”شورآباد” در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

فرونشست ۴ منطقه جنوب پایتخت کشور عزیزمان ایران را ترساندن می کند/خطوط ریل ورامین و لوله های نفت در معرض آسیب و تخریب

عبارات مهم : ایران

مدیر مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه مراکز جمعیتی نظیر “کهریزک”،”شورآباد” در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار دارند، گفت: در اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای “معین آباد” در حالی با پدیده فرونشست مواجه هستیم که خطوط راه آهن و ۳ خط بزرگ فشار نیرومند در این منطقه در معرض مخاطرات این رخداد قرار دارند.

دکتر علی بیت اللهی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا سابقه فرونشست زمین در کشور عزیزمان ایران را مربوط به بیش از ۴۰ سال پیش دانست و اظهار کرد: هر دشتی که افت سطح آب زیرزمینی داشته باشد، حتما با پدیده فرونشست مواجه است و با بررسی های ما پدیده فرونشست زمین در همه دشت های کشور عزیزمان ایران در حال رخ دادن است و قیمت فرونشست در بسیاری از مناطق مستعد در حال گسترش است.

وی فرونشست در کشور عزیزمان ایران را به علت برداشت بی رویه آب های زیرزمینی به علت کمبود آب دانست و یادآور شد: برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی موجب شده است تا بسیاری از دشت ها به کانون های گرد و غبار تبدیل شود.

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

به گفته این محقق، برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی کشور موجب شده است که میزان افت سالیانه سطح آب سفره های زیرزمینی در اغلب دشت های کشور به حد بحرانی برسد، به گونه ای که تا سال ۱۳۹۴ از ۶۰۹ دشت کشور، تعداد ۳۰۹ دشت از نظر توسعه برداشت آب زیرزمینی ممنوع اعلام شده است است و ۳۰۰ دشت دیگر کشور نیز یا فاقد منابع آب زیرزمینی شیرین قابل توجه و یا دارای آب های شور و فاقد کیفیت مناسب هستند.

بیت اللهی اضافه کرد: به عنوان مثال میزان فرونشست در دشت های “رفسنجان”، “زرند”، “مشهد” و “قزوین” به ترتیب به میزان ۳۰، ۲۵، ۲۵ و ۲۴ سانتی متر بر سال است.

مدیر مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه مراکز جمعیتی نظیر “کهریزک”،”شورآباد” در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان

وی قیمت فرونشست زمین در محدوده دشت پایتخت کشور عزیزمان ایران – شهریار را حدود ۱۷ سانتی متر بر سال دانست که برداشت های تازه این میزان را در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ حدود ۲۴ تا ۳۶ سانتی متر بر سال نشان می دهد.

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، منطقه جنوب و جنوب غربی پایتخت کشور عزیزمان ایران را یکی از مناطق بسیار مهم فرونشست دانست و ادامه داد: بر اساس نقشه های فرونشست کشور در حال حاضر مقدار و گستردگی فرونشست زمین در پهنه کشور عزیزمان ایران زیاد و گسترده تر شده است است.

وی با بیان اینکه اثرات فرونشست بسیار گسترده، متنوع و در عین حال پرهزینه هست، اظهار کرد: فرونشست تقریبا همه المان های اقتصادی و اجتماعی از جمله “کشاورزی”، “مناطق شهری و جمعیت ساکن در آن”، “سیستم حمل و نقل نظیر بزرگراه ها، خطوط راه آهن و فرودگاه ها” “شریان ها و تسهیلات حیاتی مهم نظیر خطوط برق، نفت، مخابرات و آب”، “محیط زیست نظیر زمین های کشاورزی، پارک های ملی، گونه های گیاهی و جانوری نایاب”، “تاسیسات مهم نظیر پالایشگاه ها، نیروگاه ها و بنادر” و “آثار فرهنگی و باستانی مهم” را تحت تاثیر قرار می دهد.

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

بیت اللهی اضافه کرد: بر مبنای مطالعات صورت گرفته دشت های جنوب غربی و جنوبی پایتخت کشور عزیزمان ایران مجبور فرونشست قابل ملاحظه ای بویژه در سال های اخیر شده است و می شوند، به گونه ای که بیشینه فرونشست در دشت “شهریار” در جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران و دشت “ورامین” نیز گزارش شده است است.

نقشه توزیع فرونشست زمین در کشور

مدیر مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه مراکز جمعیتی نظیر “کهریزک”،”شورآباد” در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان

وی ادامه داد: بر اساس نقشه فرونشست شرکت زمین شناسی، فرونشست زمین موقعیت شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران و بعضی از مراکز جمعیتی اطراف آن در جنوب و جنوب غربی نظیر “اسلام شهر” را مورد ترساندن قرار داده هست. مراکز جمعیتی نظیر “کهریزک”، “شورآباد”، “سلطان آباد” و “اسلام شهر” از جمله مراکز جمعیتی عمده در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران به شمار می روند.

چاه های آب استان تهران

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

این محقق حوزه زلزله گفت: بر اساس آمارهای رسمی تا سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰ هزار حلقه چاه در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود داشت که از “فیروزکوه” در غرب استان تا “اخترآباد” در شرق و از “چرمشهر” تا “فشم” توزیع شده است اند.

توزیع چاه های موجود در پایتخت کشور عزیزمان ایران که در بعضی مناطق تراکم آنها بسیار زیاد است

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه علاوه بر این تعداد چاه، چاه های غیر مجاز دیگری نیز در پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارند که بدون پروانه حفر شده است اند، خاطر نشان کرد: تعداد دقیق چاه های غیر مجاز مشخص نیست، ولی با درصد عمده ای از چاه های مجاز برابری می کند که بدلیل نبود کنترل بدون رعایت دبی مجاز و کارشناسی شده، اقدام به استخراج آب زیرزمینی می کنند که بدلیل سرعت پمپ در بعضی موارد موجب ماسه دهی چاه ها و تشکیل حفرات ریز و درشت در آبرفت می شوند که مهاجرت این حفرات به سطح زمین موجبات تشکیل فروچاله را نیز فراهم می کنند.

بلعیده شدن دشت ورامین

بیت اللهی با اشاره به دیدار از آثار فرونشست زمین در محدوده اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای “معین آباد”، گفت: در این دیدار علاوه بر مشاهده خطر و ترساندن جدی و بالای فرونشست بر زیرساخت ها، با اندوه مردم اهالی نیز از نزدیک آشنا شدیم؛ چراکه ترک و شکاف های ناشی از فرونشست زمین در مزارع کشاورزی، امر آبیاری مزارع را با پرسشها عدیده مواجه کرده است.

به گفته وی در این منطقه زمین ابتدا شکاف های باریک ناشی از فرونشست ایجاد می شود و سپس بطور ناگهانی فروریزش اتفاق می افتد.

آغاز فرونشست زمین با یک شکاف

فرونشست زمین حوالی ورامین که با یک شکاف شروع می شود و با یک حفره عمیق آخر می یابد

زیرساخت های شهری که با فرونشست فرومی پاشد

وی با اشاره به وجود زیرساخت های شهری و اقتصادی در این منطقه، یادآور شد: در همین گستره (حدود اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای “معین آباد”) سه خط بزرگ فشارقوی برق قرار گرفته است که به نام “کریدور انتقال نیروی برق جنوب کشور” از آن یاد می شود.

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تاکید کرد: فروریزش های ناشی از فرسایش “تونلی” یا “فرسایش خندقی” که همزمان با تاثیر فرونشست ناحیه ای زمین در جنوب ورامین و در خاک های مساله دار رخ می دهد، ترساندن جدی بر پایداری دکل های بزرگ انتقال نیروی برق در این ناحیه است و این امر چندین مرتبه به مسوولین شرکت برق استان پایتخت کشور عزیزمان ایران تذکر داده شده است است و امیدوارم در این شرایط کمبود برق و گرمای هوا، اتفاق ای در این ناحیه رخ ندهد.

دکل برق که در محدوده فرونشست قرار دارد

بیت اللهی با تاکید بر اینکه اثر فرونشست در کشاوری مهلک تر و زیانبارتر هست، اظهار کرد: در اثر افت سطح آب و فرونشست سطح زمین، خلل و فرج لایه هایی که قبلا آب دار بودند، مسدود شده است و به صورت فشرده در می آیند. این امر موجب می شود که در طی سال های آتی حتی با تزریق آب و چندین برابر شدن میزان نزولات جوی، آب در لایه های آب دار نفوذ نکند و به صورت رواناب در سطح زمین جاری شود که به این پدیده اصطلاحا “مرگ آبخوان ها” می گوئیم که پدیده جبران ناپذیری است.

به گفته این محقق در خاک های مساله دار، فرونشست زمین با ترک خوردن خاک های سطحی همراه می شود که نمونه هایی از آن در بسیاری از دشت های کشور مانند دشت ورامین قابل مشاهده است.

ایجاد شکاف های عمیق در سطح زمین و خطر افتادن دکل های انتقال نیرو

بیت اللهی خاطر نشان کرد: علاوه بر خطرات ناشی از فروریزش زمین بر زیرساخت ها مانند خطوط نیرو، لوله های نفت و گازی که از حوالی این منطقه گذر می کنند و خطوط راه آهن، کشاورزی مردم نیز به علت فرونشست زمین دچار مسئله شده است هست؛ به گونه ای که در یکی از مزارع، هنگام آبیاری به روش غرقابی که روش بسیار نادرستی در شرایط خشکسالی کشور در کل کشور عزیزمان ایران هست، شکاف عمیق ۶ متری ناگهانی ایجاد شد و کشاورزی به داخل شکاف سقوط کرد و خانواده وی بعد از جستجوی فراوان، نیمه شب، با جرثقیل وی را از دل زمین بیرون آوردند.

ریسک فرونشست در حوزه ساختمان و شهرسازی و ابنیه راه و خط و انتقال نیرو

دبیرکارگروه ملی مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی با تاکید بر اینکه در پدیده فرونشست عنصرهای غیرسازه ای مانند “نما”، “دیوارهای جدا کننده” و متعلقات آنها مانند “اندودکاری” و “گچ کاری” بسیار آسیب پذیر هستند، گفت: از آنجایی که فرونشست هیچ گونه یکنواختی اثر در کم کردن تراز زیر ساختمان ندارد، موجب کج­ شدگی و بیرون زدگی سطح ساختمان نسبت به سازه های مجاور خواهد شد و این امر یکی از نشانه های این پدیده به شمار می آید.

وی خردشدگی موزاییک، سنگ و یا کف سازی ساختمان ها در طبقه پایین به علت گودشدگی خاک زیر پی و نشست ناهمگون را از دیگر عوارض ناشی از فرونشست زمین بیان کرد و ادامه داد: در صورت عدم توجه به علائم فرونشست در مراحل ابتدائی و ورود سازه به مرحله عوض کردن شکل های ماندگار، با توجه به مشخص نبودن وقت دقیق گسیختگی در المان های اصلی، امکان بروز حوادث جهت ساکنین وجود خواهد داشت.

بیت اللهی، “واژگونی پی ساختمان در اثر نشست موضعی یا گسترده غیرهمگن”، “شکست فونداسیون”، “گسیختگی در المان های مقاومتی ساختمان بر اثر اضافه تنش یا عوض کردن شکل های زیاد”، “بروز گسیختگی در اتصالات (جوش، پیچ، پرچ) در اسکلت های فلزی”، “بروز اندرکنش بین ساختمان های مجاور (ایجاد ضربه به وسیله ساختمان یا آوار به ساختمان مجاور)”، “سقوط آوار به معابر و آسیب به رهگذران یا خودروها”، “ریزش نماها و اجزای غیرسازه­ای به خصوص در ساختمان هایی که ضوابط فنی اجرا و مهار نما رعایت نشده باشد” را از جمله حوادث بعد از فرونشست عنوان کرد.

اثر فرونشست بر ابنیه راهی

قنوات پایتخت کشور عزیزمان ایران و فروریزش زمین

مدیر مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، وجود قنوات را از دیگر عوامل فرونشست در کشور دانست و گفت: تعداد قنات های شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و حومه به بیش از ۱۳۰۰ رشته قنات حدس زده می شود. عمق این قنوات بین ۲ تا ۱۳۰ متر است و طول رشته قنات ها گاه تا به بیش از ۲۰ کیلومتر می رسد.

وی با بیان اینکه در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تعداد میله های مشخص شده است قنوات تا کنون حدود ۵۱ هزار عدد است که قطعا از این عدد زیاد هست، ادامه داد: طول کلی رشته قنوات مهم شناسایی شده است ۶۴۰ کیلومتر و طول کلی رشته قنوات احتمالی ۵۷۰ کیلومتر حدس زده می شود.

نقشه قنوات شهر تهران

بیت اللهی یادآور شد: اهمیت قنوات شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در فروریزش هایی است که در اثر دستکاری مسیر آنها به وسیله احداث مترو، ساختمان های با گودبرداری عمیق و مواردی از این قبیل رخ می هد.

راهکارهایی جهت کم کردن خطرات فرونشست

مدیر مرکز زلزله شناسی صرفه جویی در مصرف آب به خاص در بخش کشاورزی را از جمله راهکارهای کم کردن مخاطرات فرونشست زمین ذکر کرد و گفت: علاوه بر آن وزارت نیرو در ظرف یک سال باید در میزان پروانه بهره برداری چاه های آب مجاز بازبینی کند و به مردم گزارش پیشرفت کار ارائه دهد.

وی مقابله با حفر چاه های غیر مجاز را از دیگر راهکارهای موثر در این زمینه بیان کرد و افزود: وزارت جهاد کشاورزی نیز در ظرف یکسال باید در کاشت نوع محصولات و باغات و به خاص محصولات با مصرف بالای آب دخالت جدی کند، ضمن آنکه در مورد بسط شیوه های نوین آبیاری اقدام بسیار جدی به عمل آورد.

بیت اللهی با بیان اینکه شرکت محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست کشور در این زمینه مسئولیت بسیار سنگینی دارد، اظهار کرد: دولت باید جهت پایش فرونشست کشور و مطالعات جدی تر آن حتما ردیف بودجه ای را تخصیص داده شده است دهد.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | ورامین | ساختمان | فرونشست زمین | اخبار اجتماعی

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

خطوط ریل ورامین و لوله‌های نفت در معرض آسیب و تخریب ، فرونشست ۴ منطقه ج

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog